культура <-- Коломия WEB Portal
 

Презентація книжки Степана Андріїшина "Коломия у міжвоєнний період 1919-1939. Суспільно-політичний та національно-визвольний рух у Галичині"

770-річчю першої літописної згадки про Коломию присвячується…

17 лютого 2011 року в концертно-виставковій залі Музею історії міста Коломиї, відбулося перше публічне представлення книги знаного коломиєзнавця Степана Адріїшина під назвою: Коломия у міжвоєнний період. 1919–1939. Суспільно-політичний та національно-визвольний рух у Галичині.

Презентацію розпочав Михайло Арсак, директор Музею історії міста Коломиї, який представив Степана Андріїшина, як одного з найвизначніших коломиєзнавців, який жив і працював у Коломиї майже 60 років, впродовж багатьох років займався історико-краєзнавчим пошуком у царині коломийської минувшини, що згодом спричинилося до переслідувань з боку КДБ, обшуків та звільнень з роботи. У період національного відродження брав активну участь у громадсько-політичному житті міста, був депутатом міської ради. Він є автором книжки "Коломия 1939-1941", путівника по місту та численних історико - краєзнавчих публікацій у періодиці.

Автора привітали чоловічий дует міського будинку культури "Народний дім", адвокат Михайло Петрів, голова міськрайонного товариства "Просвіта" ім.. Т.Шевченка Василь Глаголюк, краєзнавець, Народний артист України Микола Савчук, директор Коломийського педагогічного коледжу Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника Валерій Ковтун, журналіст газети "Коломийські вісти" Оксана Островська. Від голови райдержадміністрації Михайла Негрича та голови районної ради Богдана Болюка привітала Степана Андріїшина завідуюча краєзнавчим відділом центральної районної бібліотеки Наталія Тарновецька та вручила автору пакет з подарунками. Михайло Петрів та Валерій Ковтун передали до фондів районної та міської бібліотек чималу кількість примірників книги. В рамках презентації адвокат Михайло Петрів з нагоди 770 - річчя міста Коломиї передав у дарунок місту оригінал печатки Української Сотні Ізольованих в Коломиї. Восени 2009 р. під час ремонту на горищі будівлі в центральній частині міста, а саме пл. Старий Ринок віднайшлася ця печатка. Цікавим чи навіть загадковим є те, що вона знайдена у тій частині горища, до якого не було жодного доступу, оскільки в радянський час вхід на невеличку його ділянку (4 кв. м.) був ретельно замурований. Краєзнавці не мають жодної інформації про цю печатку, як і те, що не встановлено жодного її відбитку в літературі чи на документах. Печатка має круглу форму, виготовлена з латуні, яка закінчується ручкою з дерева.

Степан Андріїшин розпочав свій виступ з подяк голові Івано-Франківської обласної державної адміністрації Михайлові Вишиванюку, голові Коломийської райдержадміністрації Михайлові Негричу, Коломийському міському голові Ігорю Слюзарю, друзям та добродіям за доброзичливість і розуміння в період праці над книжкою, а саме: Михайлові Арсаку, Василеві Андрушку, Михайлові Андріїшину, Мирославі Кочержук, Зиновію Карасю, Миколі Савчуку, Оксані Борисевич, Надії Матейко та о.Йосафату Хаймику ( ЧСВВ). Подяка лунала перекладачам тексту резюме іноземною мовою: Йосипові Ріпецькому, Світлані та Сергію Козловим, Оксані Гринів, Олесі Фільварок та Оксані Рижук. Подяки меценатам видання та усім хто причинився до появи книжки автор виклав на її сторінках.

Після таких подяк автор перейшов безпосередньо до детального висвітлення змісту книжки. Вслухаючись в слова пана Степана перед очима присутніх пробігали події більш як вісімдесятилітньої давнини і наче поринали у вир тогочасних подій.

Книга Степана Андріїшина відноситься до жанру історичного краєзнавчого дослідження, яке заглиблює читача у світ безкомпромісної політичної боротьби за національне визволення і створення Української держави. У своєму новому дослідженні автор аналізує основні етапи українського патріотичного руху в Східній Галичині, зокрема в Коломиї, у міжвоєнний період 1919-1939 рр. На тлі суспільно-політичного розвитку він згадує понад тисячу прізвищ добре відомих знакових постатей Західної України. Це знані коломийські професори, видатні громадсько-політичні діячі краю, незламні борці за незалежність країни. У дослідженні автор аналізує причини втрати Західно-Української держави, міжнаціональні та між партійні взаємини на Коломийщині. Окремий розділ відводиться висвітленню діяльності Української Військової Організації. Далі читач знайде розповідь про зародження українського націоналістичного руху, про основоположників ідеології націоналізму. Діяльність національно-патріотичних товариств, інших українських політичних партій, Організації Українських Націоналістів в Коломиї висвітлена автором на основі архівних матеріалів, публікацій інших авторів та розповідей учасників подій. Видання багато ілюстроване фотографіями, які в основному публікуються вперше.

Примітним є те, що книжка містить, крім іменного покажчика ще і резюме польською, німецькою, англійською та російською мовою , що дає змогу іншомовному читачу збагнути зміст дослідження та підносить книжку до рівня європейського видання.

Книжка супроводжена рецензіями знаних науковців, зокрема, Івана Монолатія доктора політичних наук, професор кафедри політології Інституту історії і політології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника та, що найголовніше, знаного коломиєзнавця; Василя Лизанчука, доктора філологічних наук, професора, академіка Академії наук вищої освіти України.

У своїй розлогій рецензії "Коломийські сюжети міжвоєнної доби (роздуми на маргінесах книжки Степана Андріїшина "Коломия у міжвоєнний період 1919-1939. Суспільно-політичний та національно-визвольний рух у Галичині")" Іван Монолатій, згадуючи про Степана Андріїшина, як про "живу легенду коломийського краєзнавства кінця 1980-х – початку 2000-х", якого у місті кличуть австрійським чоловіком за його точність та педантичність, проводить аналіз книжки через призму етнополітичних уроків доби, яку ґрунтовно вивчив автор, і нові виклики для коломиєзнавців. Рецензент відмічає і коломиєзнавчий феномен, адже ґрунтовні дослідження про Коломию створили власне не професійні історики, а передусім краєзнавці-містолюбці Іван Білинкевич, Леонід Мельник й Степан Андріїшин, які вчили своїми газетними публікаціями як треба досліджувати місцеву історію. Рецензована книжка має вельми оригінальну побудову, необхідні покликання на використані джерела й літературу, біографічний матеріал про діячів національно-визвольного руху, а її текст написаний у доступній формі.

Василь Лизанчук у рецензії "Пізнаймо правду – і вона визволить нас" зазначає, що книжка Степана Андріїшина викликала у нього "гостру реакцію на нинішню політику цинічно-брутального зневаження українців в Україні, наступу на завойовані демократичні права і свободи, торгівлю державним суверенітетом, українськими національними інтересами, перегляд існуючої концепції історії України в бік повернення до її комуністичної схеми, в основі якої лежала російська імперська ідея".

Книжка вийшла тисячним тиражем у серії "Коломийська бібліотека", засновником якої є коломийський видавець новітнього часу Валерій Ковтун, віддрукована в коломийській друкарні ім. Шухевича. Серед меценатів видання - директор Коломийського педагогічного коледжу Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника Валерій Ковтун, адвокат Михайло Петрів, директор національного музею народного мистецтва Гуцульщини і Покуття ім. Йосафата Кобринського Ярослава Ткачук, екс-заступник Коломийського міського голови Роман Бортейчук, депутат Коломийської міської ради Любомир Глушков.

Подія широко висвітлена в пресі, на телебаченні та інтернет – мережі: http://visty.in.ua/?module=fn&a=854&h=stepan_andriishin_pro_kolomiju_u_mizhvoennijj_period та http://visty.in.ua/?module=fn&a=731

Відео-репортаж про презентацію можна подивитися за адресою: http://www.youtube.com/watch?v=v6TI-s_4dJk, http://ntktv.ua/stepan-andriyishin-vidav-knigu-pro-kolomiyu.

З правдивою повагою,

засновник культурологічного проекту "Наше місто"
адвокат Михайло Петрів

2000-2015 © Ю.Молодій Розміщено: "YES" ISP
Потрібна реклама?
пишіть...