Коломийський музей народного мистецтва Гуцульщини і Покуття ім. Й.Кобринського

 
  публікації | на головну

Мистецькі акції

Багатим на мистецькі події став квітень у Коломийському музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й.Кобринського. До 130-річчя з дня народження Ярослава Васильовича Пстрака, 100-річчя Ярослава Корниловича Лукавецького, відомих на Галичині живописців, були відкриті дві виставки. Творчість цих мистців, на превеликий жаль, широкому загалу маловідома. Тим важливіше і вкрай необхідне ознайомити сучасного глядача з історією західноукраїнського мистецтва кінця XIX поч. XX ст.

Відкриття виставки та вечір пам’яті Я.Пстрака відбулися у Меморіальній кімнаті письменника Андрія Чайковського. В акції взяли участь інтелігенція міста, молодь та гості з Харківщини. Змістовними були виступи директора музею Ярослави Ткачук, директора педколеджу Валерія Ковтуна, викладача Гвіздецької школи Михайла Бальція.

Біля 30 творів Я.Пстрака – живопис, графіка (з колекції Коломийського музею, поштівки з творами Я.Пстрака (з колекції В.Ковтуна) розкривали творче обдарування відомого мистця.


Ярослав Пстрак (1878, м.Гвіздець Коломийський р-н – 1916, м. Харків) – талановитий західноукраїнський художник. Навчався в Коломийській гімназії, у 1899 році закінчив Мюнхенську Академію мистецтв. Працював як живописець, графік, писав твори на сакральну тематику, розписував храми. Автор жанрових полотен на тему життя тогочасного села, материнства. Плідним був львівський період у творчості Ярослава Пстрака. 1900 року у львівському журналі "Комар" було вміщено понад 30 карикатур і рисунків художника. Певний час Я.Пстрак мешкав у Григорія Гануляка у Львові, який збирав і популяризував твори художника. З 1912 по1939 року Григорій Гануляк перевидавав твори Пстрака ілюстрованими листівками. У 1909 – 1913 роках Ярослав Пстрак знову на Коломийщині, де продовжив працювати над створенням типажів селян, міських людей. У 1912 році Ярослав Пстрак бере участь у Виставці домашнього промислу в Коломиї, де виступив уже як зрілий митець. Останні роботи датовані 1915 роком.

До 100-річчя з дня народження Ярослава Лукавецького громадськість Коломиї, Івано-Франківська, Снятина, Львова широко відзначила його ювілей. В програмі було презентовано:
- відкриття пам’ятної дошки на приміщенні Коломийської художньої школи та присвоєння їй ім’я Я.Лукавецького.
- урочисте відкриття персональної виставки Я.Лукавецького у виставкових залах Коломийського музею. Представлено біля 150 творів : з колекції онука Я.Лукавецького – Леся Лукавецького, з колекції Коломийського музею, один твір з літературно-меморіального музею Марка Черемшини зі Снятина та приватних колекцій.
- вручення нагород обласної мистецької премії ім. Я.Лукавецького відомому художнику, графіку, почесному академіку багатьох Європейських Академій Володимиру Гуменному, та Заслуженому майстру народної творчості, майстрині виробів із сиру М.Ю.Матійчук. Монографію про творчість М.Матійчук представила автор М.Гринюк, заступник директора з наукової роботи Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва.


На відкритті виставки виступили: заступник директора з наукової роботи І.Федів, владика Коломийсько-Чернівецької єпархії Кир Микола Сімкайло, К. Каркадим – завідувач відділу музею, учень Я.Лукавецького – В.Левицький.

Під час вручення премії виступили голова Івано–Франківської Національної спілки художників України Ігор Токарук, голова Обласної Національної спілки майстрів народного мистецтва – В.Корпанюк, автор каталогу про художника, науковець Івано-Франківського художнього музею – М.Аронець, Б.Гуцуляк – скульптор зі Снятина. Нагороди вручив І.Гладій – заступник голови ОДА.

Доля Я. Лукавецького як і Я.Пстрака пов’язана з Коломиєю. Обидва художники навчалися в Коломийській гімназії і саме з юнацького віку почали малювати, спочатку олівцем невеличкі карикатури на своїх ровесників та викладачів. Пізніше Я.Лукавецький оформлював декорації у Коломийському театрі, малював етюди. Величезне значення у долі і Я.Пстрака і Я.Лукавецького відіграв перший директор Коломийського музею народного мистецтва Гуцульщини В.В.Кобринський. Він допомагав у зборі коштів на їх навчання, рекомендував твори молодих мистців для коломийської інтелігенції, щоб підтримати їх матеріально.

Після короткочасного навчання Лукавецького у студії О.Новаківського у Львові, у студії А.Терлецького у Кракові Я.Лукавецький вчився у Краківській Академії Мистецтв, по закінченні якої повертається до Коломиї і вперше відкриває безкоштовну художню студію. Сам в цей час працює надзвичайно плідно, кращі його твори відносять саме до 1940-50 рр. В основному це портрети, пейзажі. В післявоєнний період - організатор і активний учасник життя Івано-Франківська (один з організаторів Спілки художників Іванофранківщини, головний художник театру, викладач). В 1950-х рр. за анонімним наклепом та безпідставними звинуваченнями Я. Лукавецького засудили. Пізніше творча діяльність мистця більше була пов’язана з рідним містом Снятином.

Страсний тиждень важливий для духовного очищення кожного християнина. Музей та коломияни, відвідувачі музею завдячують подвижницькій діяльності Владики Коломийсько-Чернівецької Єпархії Кир Миколи Сімкайла спроможності оглянути картину на релігійну тематику відомого мистця, патріота України Осипа Сорохтея "Зняття Ісуса з хреста". Виставка однієї картини нечасто відбувається в залах музею. Цю акцію відвідали інтелігенція міста, учні Коломийської гімназії та художньої школи, представники влади, ЗМІ. Виступили Владика Кир Микола Сімкайло, Ярослава Ткачук – директор музею, Катерина Каркадим – науковець.


Сорохтей Осип Йосафатович (1890, с. Баранчиці Львівська обл. - 1941, м. Івано - Франківськ). Навчався у 1911-14 та 1918-20 рр. в Краківській Академії мистецтв. Працював у жанрі портрету, графічної сатири, релігійного мистецтва, натюрморту.

Учасник художніх виставок: 1934 – виставка стрілецьких пам’яток, м.Львів; 1934-35 – VI виставка АНУМ, м.Львів; 1935-36 – VII виставка АНУМ, м.Львів.

Твори знаходяться в Івано-Франківському художньому музеї, Національному музеї у Львові, в музеях за кордоном.

Твір "Зняття Ісуса з хреста" написаний 1935 року і є власністю Катедрального собору Святого Воскресіння УГКЦ в м. Івано-Франківську.

вверх

  Copyright © 2008 Ю.Молодій Hosted by: "YES" ISP 
Потрібна реклама?
пишіть...