культура <-- Коломия WEB Portal
 

Коломия у ювілейних листівках

Культурологічний проект "Наше місто"

770-річчю першої літописної згадки про Коломию присвячується…

Коломия у ювілейній колекції листівок: "Коломия – наше місто". 770-років першої літописної згадки про Коломию"

18 серпня 2011 р. в концертно-виставковій залі Музею історії міста Коломиї відбулася презентація колекції ювілейних листівок під назвою: "Коломия – наше місто". 770-років першої літописної згадки про Коломию", яку заснував культурологічний проект "Наше місто" (засновник адвокат Михайло Петрів) на відзначення 770 – річчя першої літописної згадки про Коломию. Презентація колекції листівок проходила спільно з представленням унікального живописного альбому "Коломия".

Представлена колекція складалася із двадцяти чотирьох листівок. Впродовж наступних місяців колекція поповнилася ще двома листівками і зараз складається із двадцяти шести листівок.

Презентація відбулася за участю представників міської і районної влади та громадськості міста.

Відкрив представлення Михайло Арсак, директор Музею історії міста Коломиї, який підкреслив унікальність створеної колекції листівок, адже вона створена сучасними митцями. У своїх виступах Ігор Граділь, заступник Коломийського міського голови та Уляна Мандрусяк привітали появу колекції. Радо привітав презентацію Мирослав Ясінський, член Національної спілки художників та Національної спілки народних майстрів України, надалі виступила автор дизайну низки листівок Юлія Венц.

Знаний фахівець з коломийської філокартії Валерій Ковтун відзначив, що поява даної колекції листівок є продовження славних традицій видання поштових листівок в Коломиї, якій належить провідне місце у становленні української філокартії та передав до фондів Музею комплект листівок із серії "Коломия у світі мистецтва" (шість випусків).

Михайло Петрів розповів про ідею створення колекції та зі словами вдячності звернувся до авторів листівок, які радо відгукнулися на його пропозицію створити ювілейну колекцію. Він підкреслив те, що "унікальність цієї ювілейної колекції полягає в тому, що вона створена сучасними митцями, які живуть серед нас, багато з яких уже є живими легендами мистецького життя, і в такий спосіб ми усі внесли свій вклад у відзначення славного 770-річного ювілею міста".

Авторами ювілейних листівок виступили коломийські художники, архітектори, дизайнери та фотографи: Андрушко Василь, Базак Марта, Бартєнєв Віталій, Бежук Ігор, Вінтоняк Галина, Венц Юлія, Ганущак Микола, Друляк Михайло, Зотова Олена, Кочержук Роман, Ніколенко Володимир, Семеняк Микола, Проців Ярема, Ясінський Мирослав а також художниця із Севастополя Кавулич Надія.

Колекція відкривається 7-ма листівками з графічними зображеннями знакових для нашого міста будівель, без яких Коломия не буда-б тією Коломиєю, яку знають та люблять коломийці та безліч закоханих в неї подорожуючих: Ратуша (1877), Національний музей Гуцульщини та Покуття ім. Й.Кобринського (1902), Музей історії міста Коломиї (др. пол. ХІХ ст., Коломийський академічний обласний український драматичний театр ім. І. Озаркевича (поч. ХХ ст.) та Міський будинок культури "Народний дім" (1892), церква Благовіщення Української Православної Церкви (XVI ст.) та Римсько-Католицький костел св. Ігнатія Лойоли (1897).

Графічні зображення старовинних будівель для цих листівок виконав коломийський художник і архітектор Роман Кочержук, які він написав в продовж 2008-2010 рр. на замовлення адвоката Михайла Петріва.

На титульній стороні листівок міститься назва будівель української та англійською мовами. На звороті цими-ж мовами подаються історичні довідки про ці будівлі, час побудови, власників, інформація про меморіальні дошки на будівлях, історичні події, які в них відбувалися, що розміщалося в них та що тепер в них розміщується, автором яких є науковий співробітник Музею історії міста Коломиї Мирослава Кочержук. Зворот кожної з листівок прикрашений світлинами сучасного виду цих будівель.

Принагідно хочемо зазначити, що громадськості міста ці графіки були представлені 31 березня 2011р. на виставці: Коломия у графіці Романа Кочержука (з колекції адвоката Михайла Петріва), яка присвячена 770 – річчю першої писемної згадки про Коломию та яка передана Музеєві історія міста Коломиї для постійного експонування. Ці-ж графічні зображення поміщені в нещодавно виданому альбомі "Коломия". Автором дизайну перших семи листівок є Оленка Ясінська.

Листівка №8 є унікальною, оскільки чи не вперше на листівці зображено будівлю в якій від 1997 року розміщується Музей історії міста Коломиї. Зазначимо що на старовинних листівках австро-угорського та польського періоду панування в місті, як і в часи радянської України ця будівля не була зображена на жодній із листівок. За задумом дизайнера Юлії Венц на титульній сторінці листівки зображено фасад будівлі, який переплетено в мережеві оригінальних вітражів, які гордовито прикрашають споруду ось уже більше століття. На звороті листівки зображено фрагмент будівлі Музею у вікнах якої власне і розміщені вітражі та подається історична довідка про будівлю автором якої є науковий співробітник музею Мирослава Кочержук.

Стара та нова Коломия на перехресті епох оригінальний сюжет листівки №9 за дизайном Юлії Венц.

На відзначення 200-річчя німецького поселення Маріягільф (1811-1940 рр.) в Коломиї - Zur 200-jahrigen Grundung der deutschen Siedlung Mariahilf (1811-1940) in Kolomyja присвячена листівка №10.

На титульній стороні листівки зображено притаманні цьому поселенню будівлі та пам’ятний хрест:

2-класова школа ім. Розеґґера з німецькою мовою викладання (1910), тепер житловий будинок. Die zweiklassige deutschsprachige Roseggerschule (1910), jetzt Wohnhaus;

церква німецької общини Маріягільф, відбудована 2004 р. на фундаменті римсько-католицького костелу Божої Матері Помічниці вірних (1853), зруйнованого в роки Другої світової війни. Kirche der Deutschen Gemeinde Mariahilf, wiederaufgebaut auf den Fundamenten des romisch-katholischer Klosters Mariahilf der Kristen, vernichtet im zweiten Weltkrieg;

пам’ятний хрест, встановлений на цвинтарі поселення Маріягільф. Gedenkkreuz, errichtet auf dem Friedhof der Siedlung Mariahilf.

Листівка №11 під назвою: Німецькі поселення Коломиї 1811-1940 рр. - Deutsche Siedlungen in Kolomyja 1811-1940. присвячена п’яти німецьким поселенням, які впродовж близько 130 років були частиною історії нашого міста та внесли великий вклад у його розвиток.

На титульній стороні листівки зображені характерні для німецьких поселень культові та інші споруди:

Маріягільф (1811): Церква німецької общини Маріягільф, відбудована 2004 р. на фундаменті римсько-католицького костелу Божої Матері, Помічниці вірних (1853), зруйнованого в роки Другої світової війни;

Mariahilf (1811): Kirche der Deutschen Gemeinde Mariahilf (2004), wiederaufgebaut auf den Fundamenten des Romisch-katholischen Klosters Mariahilf der Kristen (1853), vernichtet im zweiten Weltkrieg;

Баґінсберґ (1818): Євангелистська кірха (1875), тепер церква св. Миколая Української Греко-Католицької Церкви;

Baginsberg (1818): Evangelische Kirche (1875), jetzt Kirche des Heiligen Nikolaus der Ukrainischen grichisch- katholischen Kirche;

Славці (1820): Житловий будинок;

Slawitz (1820): Wohnhaus;

Флєберґ (1842): Римсько-католицький костел св. Яна Непомука (1911), тепер Дім молитви церкви Християн Адвентистів Сьомого Дня;

Flehberg (1842). Johann Nepomuck Romisch-katholischer Kloster (1911). Jetzt Gebetshaus der Kirche von Adventisten des Siebenten Tages;

Розенгек (1866): Житловий будинок;

Rosenheck (1866): Wohnhaus.

Принагідно зазначимо, що листівки №8, 10 та 11 видані за дизайном Юлії Венц у творчій співпраці між культурологічним проектом "Наше місто" та Музеєм історії міста Коломиї, а автором історичних довідок до цих листівок є науковий співробітник музею Мирослава Кочержук.

Картина Мирослава Ясінського "Зі світлом віри" передається на листівці №12 та зображує, як Боже Благословіння спускається на Кафедральний собор Преображення Господнього Коломийсько-Чернівецької єпархії Української Греко-Католицької Церкви, а через нього на усю коломийську громаду.

Картина Галини Вінтоняк "Сон" передає на листівці №13 авторське бачення старовинного виду Церкви священомученика Йосафата Української Греко-Католицької Церкви. На звороті листівки подано фрагмент картини та історичну довідку про будівлю автором якої є Мирослава Кочержук.

Листівка №14 присвячена 140 - річчю освячення (1871) Церкви св. Архистратига Михаїла Української Греко-Католицької Церкви (1864). Оригінальна картина Олени Зотової передає авторське бачення цієї культової споруди. На звороті листівки подано фрагмент картини та історичну довідку про будівлю автором якої є Мирослава Кочержук.

Микола Семеняк продовжує серію листівок (№15) та в притаманній йому техніці графіки зображує Церкву Благовіщення Української Православної Церкви, яка розташована на українському цвинтарі Монастирок. На звороті листівки подано фрагмент картини та історичну довідку про будівлю автором якої є Мирослава Кочержук.

Художник із Севастополя Надія Кавулич приєдналася до ідеї видання листівок (№16) та напередодні передала на своїй картині вид на вулицю Театральну.

Ігор Бежук у намальованій для цієї серії листівці №17: "Вітання з 770-річчям Коломиї" вдало поєднав історичний дух старовини - зустріч в Коломиї австрійського імператора Франца Йосифа І, який приїздив до міста на етнографічну та господарсько-промислову виставки в вересні 1880 року та 770-річний ювілей міста. На фоні міської Ратуші над якою майорить український прапор гарцює на коні боєць Гуцульської дружини, яка зустрічала імператора, але уже відзначаючи ювілей міста та стверджуючи те, що Коломия була, є і буде українським містом.

"Коломия у вирі коломийки" так образно названо композицію на листівці №18 автором якої є доктор Микола Ганущак і на якій вдало та граціозно передається дух танцю, що так заворожує коломийців та гостей нашого міста.

"Зимова Коломия" одна з найулюбленіших світлин фотографа Михайла Друляка, яку він надав для цієї серії листівок (№19). Музей писанкового розпису, який так велично прикрашає наше місто, ніби побратавшись з готелем "Писанка" на фоні старовинних будівель центральної частини міста – фотопанорама Яреми Проціва, відображена на листівці №20. "Коломия в обіймах гір", так впіймав весняну мить фотограф Володимир Ніколенко, яка представлена на листівці №21.

Василь Андрушко напередодні завершив працю над листівкою створеною для цієї серії. Одним з найулюбленіших місць автора є будинок на вул. Театральній, який збудований у стилі – віденської сецесії, що за задумом автора нагадую красу української жінки, перегукуються із гуцульським орнаментом та мотивами гуцульської вишивки. Це і стало темою кольорової графіки автора для листівки №22 під назвою: "На вулиці Театральній".

Марта Базак у роботі "Коломийське подвір’я", листівка №23, передає свою закоханість у місто, а Віталій Бартєнєв змушує нас помилуватися красою вузьких та коротких коломийських вулиць передаючи її у своїй картині "Вулиця Головацького", яка передається на листівці №24.

ІІІ Всеукраїнському театральному фестивалю "Коломийські представлення", який проходив 10-16 жовтня 2011 р. присвячена листівка №25 на якій зображено емблему фестивалю а за театральною завісою загадково ховається приміщення Коломийського академічного обласного українського драматичного театру ім. І.Озаркевича

Листівка №26 присвячена відкриттю в Коломиї меморіальної таблиця з барельєфом пророка "Мойсея", що встановлена на фасаді МБК "Народний дім" коштом Коломийської міської ради, й освячена 27 серпня 2011 р. з нагоди 100-ліття від прочитання Іваном Франком поеми "Мойсей", 11 січня 1912 р., в концертній залі "Щадничої каси" (тепер МБК "Народний дім") а скульптором виступив Роман Захарчук.

Яскравим доповненням до листівок є те, що на титульній стороні подається напис: Коломия 1241 - 2011 Kolomyia, що вказує на славний 770 – літній ювілей міста.

Автором дизайну листівок №8-26 є Юлія Венц.

За підсумками презентації Михайло Петрів передав до фондів Музею історії міста Коломиї та Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття колекцію листівок з автографами їх авторів. Примірники листівок передані також до фондів міської бібліотеки №1 та центральної районної бібліотеки.

Подія широко висвітлена в пресі, на телебаченні та інтернет – мережі. Відео-репортаж про презентацію дивіться за адресою: http://ntktv.ua/yak-kolomiya-vidznachila-den-mista-19-serpnya-spetsialniy-vipusk та http://visty.in.ua/?module=fn&a=1553&h=video_prezentacija_albomu_kolomija

Відгуки в пресі: газета Коломийська Правда, №31, 12 серпня 2011 р., стаття Михайла Петріва під назвою: Коломия у ювілейних листівках; там-же, №42, 28 жовтня 2011 р., стаття Віктора Фітьо під назвою: Коломийський театр у листівці; газета Коломийські вісти, Ч.39, 29 вересня 2011 р., стаття Себастіана Абетки під назвою: Ювілейні листівки; газета Вільний голос, №60, 26 серпня 2011 р., стаття Олега Проскурякова під назвою: Презентація приурочена і принагідна.

Наприкінці висловлюю сердешну подяку усім авторам, які погодилися надати свої твори чи створили нові для колекції ювілейних листівок: "Коломия – наше місто". 770-років першої літописної згадки про Коломию", що дало можливість у дуже короткий проміжок часу спільно створити цей проект: Андрушко Василеві, Базак Марті, Бартєнєву Віталію, Бежуку Ігору, Вінтоняк Галині, Венц Юлії, Ганущак Миколі, Друляку Михайлові, Зотовій Олені, Кавулич Надії, Кочержуку Роману, Ніколенко Володимиру, Семеняку Миколі, Проціву Яремі та Ясінському Мирославу; дизайнерам Оленці Ясінській та Юлії Венц, які так мистецьки поєднали коломийський дух старовини та сучасності в дизайні листівок; директору Музею історії міста Коломиї Арсаку Михайлові за співпрацю та працівнику музею Кочержук Мирославі за підготовлені історичні довідки для листівок; моєму давньому товаришу Тарасові Пепі за творчі переклади текстів історичних довідок; моїм натхненникам дружині Ользі та донечці Анничці, без підтримки яких не було б здійснено все задумане в цьому проекті.

З правдивою повагою,
Засновник культурологічного проекту "Наше місто"
Адвокат Михайло Петрів

Перелік листівок із серії: "Коломия – наше місто". 770-років першої літописної згадки про Коломию", виданих Культурологічних проектом "Наше місто" з нагоди відзначення 770- річчя Коломиї. 18 серпня 2011 р.

1. Роман Кочержук. Коломия. Ратуша. Графіка, папір, туш, 25х16, 2010 р.

2. Роман Кочержук. Коломия. Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського. Графіка, папір, туш, 25х16, 2010р.

3. Роман Кочержук. Коломия. Музей історії міста Коломиї. Графіка, папір, туш, 25х16, 2010р.

4. Роман Кочержук. Коломия. Коломийський академічний обласний український драматичний театр ім. І. Озаркевича. Графіка, папір, туш, 25х16, 2010р.

5. Роман Кочержук. Коломия. Міський будинок культури «Народний дім». Графіка, папір, туш, 25х16, 2010р.

6. Роман Кочержук. Коломия. Церква Благовіщення Української Православної Церкви. Графіка, папір, туш, 25х16, 2010р.

7. Роман Кочержук. Коломия. Римсько-Католицький костел св. Ігнатія Лойоли. Графіка, папір, туш, 25х16, 2010р.

8. Юлія Венц. Музей історії міста Коломиї. Поштова листівка. 2011 р.

9. Юлія Венц. Стара та нова Коломия на перехресті епох. Поштова листівка. 2011 р.

10. Юлія Венц. Коломия. 200 років німецького поселення Маріягільф. Поштова листівка. 2011 р.

11. Юлія Венц. Коломия. Німецькі поселення Коломиї. Поштова листівка. 2011 р.

12. Мирослав Ясінський. Зі світлом віри. Полотно, олія, 60х50, 2007 р.

13. Галина Вінтоняк. Сон. Церква священомученика Йосафата Української Греко-Католицької Церкви. Полотно, олія, 60х40, 2011 р.

14. Олена Зотова. Коломия. Церква св. Архистратига Михаїла Української Греко-Католицької Церкви. Батік холодний, 70х50, 2011 р.

15. Микола Семеняк. Коломия. Церква Благовіщення Української Православної Церкви. Папір, паста, 25х29, 2004 р.

16. Надія Кавулич. Коломия. Вулиця Театральна. Полотно, олія, 70х50, 2011 р.

17. Ігор Бежук. Вітання з 770-річчям Коломиї. Графіка, туш, папір, 30х20, 2011 р.

18. Микола Ганущак. Коломия у вирі коломийки. Графіка, папір, олівець, 20х15, 2000 р.

19. Михайло Друляк. Зимова Коломия. Світлина. 15х10, 2011 р.

20. Ярема Проців. Панорама Коломиї. Світлина. 15х10, 2011 р.

21. Володимир Ніколенко. Коломия в обіймах гір. Світлина. 15х10, 2011 р.

22. Василь Андрушко. Коломия. На вулиці Театральній. Папір, кольорова графіка, 42х30, 2011 р.

23. Марта Базак. Коломийське подвір’я. Картон, олія, 85х50, 1991 р.

24. Віталій Бартєнєв. Коломия. Вулиця Головацького. Полотно, олія, 80х80, 2008 р.

25. Юлія Венц. Коломийські представлення. Поштова листівка. 15х10, 2011 р.

26. Юлія Венц. Мойсей. До 100-ліття від прочитання Іваном Франком поеми "Мойсей", 11 січня 1912 р., в Коломиї. Поштова листівка. 15х10, 2011 р.

2000-2015 © Ю.Молодій Розміщено: "YES" ISP
Потрібна реклама?
пишіть...